Start

Z BWpedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwsze kroki

Gdy po raz pierwszy zalogujesz się w grze, używając wybranego loginu oraz hasła, które przyszło na Twój adres email podany w rejestracji, pojawi się ekran wyboru postaci, gdzie nadajesz jej imię oraz wybierasz jej rasę i płeć.

Następnie zostaniesz przeniesiony do ekranu Treningu, gdzie możesz (ale nie musisz) wydać początkowe punkty rozwoju, aby podnieść parametry swojej postaci. Nie musisz wydawać wszystkich punktów rozwoju, trenować możesz w dowolnym momencie gry, jeśli tylko dysponujesz wystarczającą ilością punktów rozwoju.

Same punkty rozwoju zyskujemy, chodząc na wyprawy, atakując innych graczy oraz wypełniając zadania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: Doświadczenie.

Statystyki

Na początku możemy sobie odpuścić wygląd (2-4 punkty) a spostrzegawczość i charyzmę potraktować marginalnie.

W początkowej fazie gry najważniejsza jest siła, odporność i zwinność (co pozwoli skuteczniej atakować przeciwników), potem inteligencja, wiedza i wpływy (co pozwoli na rozbudowę naszego kwadratu). Więcej informacji na temat parametrów postaci można znaleźć tutaj: Parametry.


Budynki

Jednym z ważniejszych budynków do skonstruowania jest zbrojownia. Startując, mamy ją na pierwszym poziomie, jednak to wystarcza jedynie na pomieszczenie ekwipunku naszej postaci oraz 2-3 dodatkowych przedmiotów.

Zbrojownia zapewnia możliwość wyekwipowania znalezionych przedmiotów oraz, pośrednio, wsparcie finansowe, poprzez możliwość sprzedawania niepotrzebnych nam rzeczy znalezionych na wyprawach.

Jeśli brakuje nam pieniędzy do wzniesienia budynku i znaleźliśmy na przykład zwykły miecz, który możemy nosić od 10 poziomu lub obręcz, to lepiej je sprzedać - potem i tak można kupić zwykłe przedmioty w sklepie, a gotówka na rozbudowę potrzebna jest nam teraz.

Należy tutaj wspomnieć, że rzecz, na które brakuje nam miejsca w zbrojowni, są niejako nieaktywne - nie można ich ani założyć, ani sprzedać, ani nawet zobaczyć ich parametrów, póki nie rozbudujemy zbrojowni lub nie zrobimy na nie miejsca, sprzedając inne obiekty.

Jednocześnie warto zaznaczyć że w BW żaden przedmiot sam z siebie nie ginie. Nie trzeba się więc martwić, że stracimy jakąś nowo znalezioną rzecz, ponieważ nie będzie na nią miejsca.

Warto na początku rozbudować pośredniak, a także wybudować rzeźnię, co pozwoli częściej korzystać z arkan przy ataku przeciwników. Oczywiście nie można zapomnieć o domu publicznym, który zapewni nam stały dopływ gotówki.

Jeśli preferujemy ofensywny styl gry, to warto rozbudować agencję ochrony i zwiększyć nieco wpływy. Dzięki temu będziemy mieli więcej punktów życia w ataku. Warto też rozbudować schronisko, gdyż zapewnia ono bonus do wpływów w czasie ataku.

Z kolei przed atakami chroni nas posterunek policji, który również w ofensywie odgrywa ważną rolę, gdyż zwiększa naszą spostrzegawczość. Przydatny jest szczególnie w walce, w której udział biorą bronie palne oraz dystansowe. Zwiększając charyzmę, podnosimy efektywność Posterunku.

Trzeba jednak pamiętać, że nic nie gwarantuje tak szybkiego rozwoju jak atakowanie sąsiadów (pod warunkiem odnoszenia zwycięstw).

Co jakiś czas warto zobaczyć, czy w sklepie nie pojawiły się nowe przedmioty. Dochodzą one w miarę awansowania przez naszą postać na kolejne poziomy doświadczenia.

Gdy już mamy zapewniony dobry przypływ krwi, dobrze jest ustawić sobie arkana, jakich automatycznie użyje nasza postać w obronie. Można to zrobić na ekranie Ustawienia -> AI w obronie.

W przypadku Łapacza Myśli trzeba pamiętać, że jego arkana są uwzględniane przy obliczaniu efektów agencji ochrony oraz posterunku policji. Z tego wynika, że użycie arkana zwiększającego wpływy zapewni nam większą ilość punktów życia w ataku (jeśli mamy wybudowaną Agencję Ochrony), tak jak charyzma zapewni nam większą ilość punktów życia w obronie przed zasadzką (zależnie od poziomu Posterunku Policji).