Szczęście

Z BWpedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szczęście ogólnie:

Szczęście jest parametrem postaci którego się nie da zwiększać tak jak cech - poprzez trening. Sposobem na podniesienie szczęścia jest wyekwipowanie odpowiednich run lub przedmiotów, przypisanie umagicznienia lub zrobienie odpowiednich tatuaży na serwerze typu Moria. Należy również pamiętać że niektóre rasy mają bonusowe szczęście. Szczęście wpływa na wiele rzeczy w grze, wszystkie zostaną opisane w tym rozdziale.

Bonusy wynikające ze szczęścia:

 1. Zwiększa szansę na udaną zasadzkę w postaci bonusu +1% do wpływów za każdy punkt szczęścia. Przykładowo: jeżeli mamy 10 szczęścia i 100 wpływów, to przy teście powodzenia zasadzki będziemy mieli w sumie 110 wpływów. Efekt jest naliczany po zsumowaniu wszystkich efektów budynków, arkan i przedmiotów.
  Uwaga: bonus ten jest uwzględniany JEDYNIE przy teście powodzenia zasadzki, osiągnięte w ten sposób wpływy nie zwiększają punktów życia podczas ataku i nie są pokazane w raporcie.
 2. Zwiększa szansę na udaną wyprawę. W Akcie I za każde 5 punktów szczęścia dostajemy w przybliżeniu odpowiednio +3/+2/+1 % do powodzenia w wyprawie.(łatwe/normalne/trudne), w kolejnych aktach bonus ten jest nieco mniejszy (odpowiednio +2/+1/+1 %).
 3. Zwiększa szansę na znalezienie przedmiotu z prefiksem i/lub sufiksem oraz wpływa na ich jakość.
 4. Zwiększa szansę na znalezienie większej ilości przedmiotów na wyprawach. Przykładowo: robiąc łatwą wyprawę w 5 strefie możemy znaleźć na niej jeden przedmiot, lub też nie znaleźć żadnego. Gdy mamy więcej szczęścia szanse na znalezienie przedmiotu na wyprawie w 5 strefie są relatywnie wyższe. Najwięcej można znaleźć cztery przedmioty na pojedynczej wyprawie, maksymalna wartość szczęścia, jaka ma na to wpływ to 100.
 5. Zwiększa szansę na znalezienie przedmiotu o wyższym poziomie jakości (dobry, doskonały) w serwerach typu Nekropolia oraz wpływa na szansę wylosowania przedmiotu legendarnego. Maksymalna wartość szczęścia wpływająca na jakość wylosowanego przedmiotu (również na to, czy będzie on legendarny) wynosi 150 punktów szczęścia.
 6. Różnica szczęścia pomiędzy postaciami (również przeciwnicy ekspedycyjni) w czasie walki zwiększa szansę na trafienie krytyczne według wzoru:
  Szansa na trafienie krytyczne = (Szczęście A - Szczęście B)/5 * 1%
  (gdzie A i B to gracze) Nie należy zapominać, że szansa na trafienie krytyczne po uwzględnieniu wszystkich modyfikatorów wynosi max 85%. Wartość 20% jest wartością graniczną, jaką da się osiągnąć z samego szczęścia. Czyli nawet mając o 200 więcej szczęścia niż przeciwnik, i tak będziemy mieć 20% szansy.
 7. Różnica szczęścia pomiędzy postaciami (również przeciwnicy ekspedycyjni) w czasie walki modyfikuje maksymalną i minimalną szansę na trafienie. Za każde 5 punktów różnicy w szczęściu, zwiększona zostaje maksymalna i minimalna szansa na trafienie osobie która miała więcej szczęścia. Gracz który miał mniej szczęścia dostaje ujemny modyfikator o takiej samej wartości do maksymalnej i minimalnej szansy na trafienie.
  Przykład: Gracz A miał 20 szczęścia, Gracz B miał 10 szczęścia. Modyfikator będzie równy 2, ponieważ było 10 różnicy szczęścia pomiędzy graczami (10/5=2). Czyli Gracz A będzie miał +2% do maksymalnej i minimalnej szansy na trafienie a Gracz B będzie miał -2% do maksymalnej i minimalnej szansy na trafienie. Po uwzględnieniu bonusu ze szczęścia, maksymalna szansa na trafienie nie może przekroczyć 99% ani spaść poniżej 20%, a minimalna szansa na trafienie nie może przekroczyć 65% ani spaść poniżej 1%.

Szczęście a przedmioty epickie:

 1. Modyfikuje zarówno szansę na znalezienie przedmiotu epickiego jak i szansę na lepszą jakość zarówno podstawy jak i afixów!
 2. Na dalekich wyprawach szansa na przedmiot epicki jest równa 1% + 0,2% za każde 100 pkt.
 3. Na pielgrzymkach szansa na przedmiot epicki jest równa 2% + 0,4% za każde 100 pkt szczęścia.
 4. Do szczęścia oraz szansy na znalezienie przedmiotu epickiego wliczane jest szczęście wynikające ze strefy.

Szczęście NIE MA wpływu na:

 1. Znajdowanie kamieni na serwerach typu Moria
 2. Stopień ulepszenia znajdowanych przedmiotów na serwerach typu Moria. Jeśli na wyprawach możemy znaleźć przedmioty +1 i +2 to szansa na ich znalezienie jest zawsze taka sama, niezależna od szczęścia.
 3. Nie wpływa na ilość znajdowanych przedmiotów w karawanach (zawsze jest 75% na 1 przedmiot). Pozostałe bonusy wynikające ze szczęścia w wyprawach na karawanie pozostają bez zmian.
 4. Nie ma wpływu na jakość (zwykły, dobry, doskonały) przedmiotów znajdowanych na ekspedycjach. Ma natomiast wpływ na to, czy wpadnie w ogóle prefix/sufix na ekspedycji, w taki sam sposób jak w wyprawach (czyli bez wpływu na jakość samego prefixu), chyba, że prefix lub sufix jest gwarantowany.
 5. Nie ma wpływu na szanse ulepszania itemów na serwerach typu Moria.


Szczęście ze stref

Każda z 5 stref zwiększa nasze szczęście:

 • strefa piąta + 0 szczęścia
 • strefa czwarta + 50 szczęścia
 • strefa trzecia +100 szczęścia
 • strefa druga +150 szczęścia
 • strefa pierwsza +200 szczęścia

Szczęście ze stref ma wpływ tylko na szansę wydropienia przedmiotu epickiego i nie jest widoczne w raporcie. Działa ono tylko na wyprawach.

Maksymalna ilość szczęścia mająca wpływ na szansę wylosowania prefixu/sufixu

Począwszy od patcha v. 1.7.19 maksymalna ilość szczęścia mająca wpływ na szansę wylosowanie jakiegokolwiek prefixu/suffixu wynosi ponad 900 szczęścia (w zależności od aktu i strefy). Poniżej tej wartości każda wartość szczęścia podnosi szansę na wylosowanie prefixu/suffixu.

Nie ma natomiast maksymalnej wartości szczęścia dla podnoszenia jakości wylosowanego prefixu i suffixu.